Dieta owocowa jest dobrą propozycją, ale tylko krótkotrwałego detoksu. Czy jest odpowiednia dla wszystkich, jakie daje efekty oraz czy ma jesteś wady?
Owoce w diecie
Od dawna wiadomo, że owoce są zdrowe. Na przestrzeni lat powstawało wiele diet, detoksów z owocami w roli głównej, ale również wiązały się z tym mity i fakty, odnośnie jedzenia owoców i kuracji z ich udziałem.
Dieta owocowa jest dobrym sposobem na pozbycie się kilku kilogramów, należy jednak pamiętać by takie oczyszczanie organizmu trwało maksymalnie 2-3 dni. Dłuższy okres czasu jest bardzo niekorzystny dla zdrowia, ze względu na brak niektórych ważnych składników pokarmowych, takich jak wapń czy magnez, których w owocach nie ma.
Kilkudniowe oczyszczenie organizmu ma jednak swoje zalety i może być doskonałą alternatywą diety niskokalorycznej. Owoce w diecie mogą być pieczone, gotowane, surowe i duszone. Jednak stosując się do zasad tej diety, nie należy spożywać owoców suszonych ze względu na ich wysoką kaloryczność. Nie wskazane są również niektóre owoce takie jak banan, awokado, czy winogrona przez również wysoką treściwość kalorii. Jak każda dieta, tak również i ta, ma swoje wady i zalety.
Zalety diety owocowej
Głównymi zaletami diety owocowej są:
- niska kaloryczność – przez co organizm nie zaspokaja swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego, w związku z czym jest ono na deficycie co powoduje spadek masy ciała;
- rodzaj takiej diety powoduje oczyszczanie organizmu z toksyn, zbędnych produktów przemiany materii co przekłada się na poprawę samopoczucia;
- pobudzenie do funkcjonowania układu trawiennego, szybszy metabolizm, dzięki dużej dawce błonnika z owoców;
- przede wszystkim owoce są ogólnie dostępne, czy to w formie świeżej czy mrożonej. Należy tu pamiętać, że mrożone owoce nie tracą swoich wartości odżywczych, przez co są równie pełnowartościowe co świeże;
- owoce same w sobie są zdrowe. Prócz błonnika posiadają wiele składników antyoksydacyjnych, które mają właściwości przeciwzapalne i wzmacniające odporność.
Wady diety owocowej
Do wad diety owocowej zaliczamy:
- trzeba pamiętać by stosować ją maksymalnie do 3 dni. Powyżej tego czasu możemy doprowadzić do poważnych niedoborów wapnia, magnezu, białka, żelaza, witaminy B12;
- owoce są źródłem cukrów prostych, w wyniku czego w trakcie stosowania diety owocowej do organizmu dostarczane są znaczne ilości fruktozy, co powoduje obciążenie i możliwość wystąpienia cukrzycy;
- duża dawka fruktozy może spowodować częste napady głodu, problemy z koncentracją i pamięcią.
Diety owocowe z pewnością są pyszną alternatywą dla tradycyjnych diet, ale trzeba pamiętać by do każdej takiej przygody podchodzić z rozsądkiem. Efekty są widoczne niemal od razu, głównie jest to pozbycie się nadmiaru wody z organizmu, ale już sam spadek wagi motywuje. Bardzo ważne jest by dietę łączyć z wysiłkiem fizycznym.
Co prawda na ujemnym bilansie kalorycznym, tzw. redukcji, organizm potrzebuje więcej energii z pożywienia, natomiast detoks owocowy trwa tylko kilka dni. Ruch i wysiłek są bardzo ważne w funkcjonowaniu organizmu, zwłaszcza jeśli stosujemy diety redukcyjne należy o nich pamiętać.
Krzewy owocowe – czyli owoce pod ręką
By jeszcze bardziej ułatwić sobie owocowe diety, warto zaopatrzyć się w sadzonki krzewów owocowych. Nie dość, że będziemy mieć znakomite owoce na wyciągnięcie ręki, to zyskamy pewność, że nie są chemicznie ulepszane. W tym celu można się rozejrzeć za internetowymi sklepami ogrodniczymi. Warto zajrzeć na stronę https://www.podkarpackiesady.pl/5-krzewy-owocowe gdzie mamy duży wybór znakomitych krzewów i drzew owocowych.
I tak przykładowo maliny i jagody są znakomitym źródłem witamin A, B, C i E, cynku oraz potasu. Natomiast jeżyny zawierają kwas elagowy, który zapobiega rozwojowi nowotworu płuc. Owoce te nie tylko będą doskonałe w trakcie diety owocowej, ale i już po jej zakończeniu jako istotne źródło witamin.
Źródła:
- https://wylecz.to/diety/dieta-owocowa/,
- Tohill B., Dietary intake of friut and vegetables and management of body weight, Centers of Disease Control and Prevention, WHO, 2005,
- Reistad-Long S., The Fruit Flush Diet, WebMD, 2019.
Jejku, na samych owocach bym bankowo nie wyżył. Zgadzam się, detoks a i owszem, ale no nie oszukujmy się, nie da się najeść owocami. Lepiej przejść na stałą zbilansowana, ale przy tym urozmaiconą dietę, niż na co dzień sobie odpuszczać i jeść syf, a potem przed dwa, trzy tygodnie katować się owocami.