Artykuł partnera.
Jeśli choć raz spróbujesz prawdziwej herbaty, parzonej z suszu wysokiej jakości, nie wrócisz do tej ekspresowej z torebek – to pewne! Ze starannie wyselekcjonowanych liści przygotujesz bowiem wyjątkowy napar, który zachwyci Cię przepięknym aromatem i głębokim smakiem. Jak jednak rozpoznać herbatę dobrej jakości? Czy da się ocenić jej wartość przed zaparzeniem i skosztowaniem? Jak znaleźć dobry sklep z herbatą?
Sklep z herbatą – czego właściwie szukasz?
Niemal każdy sklep z herbatą dysponuje bardzo dużym wyborem mieszanek. Wybierając herbatę, zawsze pytaj o kraj i region zbioru. To ważne i pomocne informacje – nawet wtedy, gdy jeszcze niezbyt dobrze orientujesz się w temacie. Szukaj przede wszystkim suszu pochodzącego z kraju, w którym uprawianie herbaty jest tradycją, a więc z Chin, Japonii czy Indii. Zwracaj uwagę na nieścisłości – jeśli sprzedawca proponuje Ci odmianę japońską produkowaną w Chinach, możesz spodziewać się świetnej ceny, ale niestety gorszej jakości.
Jak wygląda wybrana herbata?
Kolejnym krokiem w ocenie jakości herbaty jest przyjrzenie się jej liściom. Podstawowa zasada jest prosta – susz powinien składać się z niepołamanych listków o tym samym kolorze oraz gradacji. Nie może też kruszyć się w dłoniach, ponieważ to oznacza, że w procesie suszenia liście zostały poddane działaniu zbyt wysokiej temperatury albo były źle przechowywane. Internetowy sklep z herbatą – dmg-herbaty.pl to sklep, w którym znajdziesz tylko dobrej jakości herbaty.
Herbata czarna
O wysokiej jakości herbaty czarnej świadczy złotawo-czerwonawy odcień naparu oraz brązowawe ślady, które pozostawia wewnątrz kubka czy filiżanki. Na kiepską jakość wskazuje natomiast szarawy odcień liści i słaby, niemal niewyczuwalny zapach.
Herbata zielona
Dobrą jakościowo herbatę zieloną najłatwiej rozpoznasz po kolorze – żywo zielonym, zazwyczaj dość jasnym i z wyraźnym połyskiem. Ciemna barwa sygnalizuje zwykle niewłaściwe suszenie, a żółtawe tony – nieświeżość.
Herbata biała
Herbata biała, zwana królową wszystkich herbat ze względu na subtelny smak, jest produkowana z najmłodszych pąków, dlatego jej liście powinien pokrywać biały puszek i niewielkie włoski.